Składy kosmetyczne – co musi, a co nie powinno znaleźć się w składnikach produktów beauty

Uroda
Składy kosmetyczne – co musi, a co nie powinno znaleźć się w składnikach produktów beauty
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Świadomość dotycząca składów produktów kosmetycznych wciąż rośnie. Idąc na zakupy do drogerii, mamy z tyłu głowy myśl, że „im krótszy skład, tym lepiej”. Czy aby na pewno? Jakie składniki w Twoim ulubionym kremie powinny wzbudzać podejrzenia?

Tych składników unikaj!

Imidazolidinyl Urea i Diazolidinyl Urea

Czyli, innymi słowy, środki konserwujące, które mogą być przyczyną kontaktowego zapalenia skóry. Te toksyczne chemikalia najczęściej występują pod handlowymi nazwami Germal II i Germal 115. 

Stearalkonium Chloride

Substancja ta powstała, by zmiękczać tkaniny w przemyśle tekstylnym. Z czasem zaczęto ją dodawać do kremów i odżywek do włosów, gdyż jest o wiele tańsza niż proteiny lub zioła. Może powodować reakcje alergiczne. 

Sodium Lauryl Sulfate (SLS)

Niezwykle popularna substancja, która usuwa tłuszcz i powoduje pienienie się kosmetyku. Dodaje się ją do m.in. szamponów, żeli i płynów do kąpieli, płynów do mycia naczyń i środków do prania. W kontakcie ze skórą może powodować wysypkę i podrażnienie oczu, a także łupież i wypadanie włosów.

Methylo-, Propylo-, Butylo- i Ethyloparaben

Choć powszechnie wiadomo o toksycznych właściwościach tych składników i tym, że powodują alergiczne wysypki, nadal stosuje się je w celu przedłużenia trwałości produktów i powstrzymywania rozwoju bakterii. 

Petrolatum (Wazelina)

Obecność wazeliny w tym zestawieniu może nieco dziwić – jest przecież powszechnie znana jako składnik nawilżający i chroniący przed promieniowaniem UV. Jest jednak odwrotnie. Wazelina jako olej mineralny może pogłębiać oparzenia słoneczne i prowadzić do podrażnień skóry. 

PVP/VA Copolymer

Składniki te mogą powodować problemy oddechowe u osób wrażliwych. Są to składniki ropopochodne, które dodawane są m.in. do lakierów do włosów. 

Propylene Glycol

Tę substancję stosuje się jako zamiennik gliceryny. Jest to zazwyczaj mieszanka syntetycznych chemikaliów, które mają utrzymać nawilżenie skóry. Glikol propylenowy może powodować reakcje alergiczne w postaci wysypki i podrażnionej skóry. 

Te składniki są w każdym kosmetyku

Niektóre składniki są w kosmetykach po prostu niezbędne. Ich zadaniem jest zazwyczaj utrzymanie odpowiedniej konsystencji produktu lub zachowanie świeżości. 

Substancje czynne

To one są odpowiedzialne za odpowiednie działanie produktu. Mogą to być substancje czynne pochodzenia roślinnego, aktywne peptydy, substancje przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, złuszczające itp.

Substancje bazowe

To one stanowią większą część kosmetyku i są odpowiedzialne za odpowiednią formę preparatu – żelu, emulsji, kremu itp. W tym celu najczęściej stosuje się wodę, alkohol, emulgatory i silikony. 

Woda

Woda stanowi główny składnik większości kosmetyków obecnych na rynku. Musi mieć odpowiednią czystość i być przebadana pod względem chemicznym i mikrobiologicznym. 

Rozpuszczalniki

Są w kosmetykach po to, by rozpuszczać inne substancje aktywne. Najpopularniejszym i najbezpieczniejszym rozpuszczalnikiem jest woda. 

Emolienty

Emolienty to substancje, które odpowiadają za zmiękczenie skóry i wygładzenie naskórka. W tym celu często stosowane są m.in. wazelina, olej parafinowy i ciekłe woski. 

Zagęstniki

Bez zagęstników kosmetyki nie miałyby odpowiedniej gęstości. Mogą za nie posłużyć np. polisacharydy lub poliakrylany. Mogą być nimi także zagęstniki tłuszczowe. 

Przeczytaj też: https://minimish.pl/uroda/czy-po-uzyciu-kremu-nawilzajacego-czujesz-na-skorze-lepki-nalot-a-twoja-skora-sie-swieci-definitywnie-powinnas-zmienic-produkty-do-pielegnacji/

Zdjęcie główne: Pavel Danilyuk/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*