Przetłuszczające się włosy? Poznaj przyczyny!

Uroda
Przetłuszczające się włosy? Poznaj przyczyny!
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Borykasz się z nadmiernym przetłuszczaniem włosów i nie wiesz, co jest przyczyną? Znalezienie jej nie jest niestety takie proste. Powodów, dla których nasza fryzura szybko wygląda nieświeżo, jest wiele. Przyjrzyjmy się niektórym z nich.

Proces produkcji łoju przez naszą skórę jest absolutnie normalny. Jednak, jeżeli nasze włosy robią się tłuste już po 12-24 godzinach, oznacza to, że musimy zmienić nasze nawyki pielęgnacyjne.

Zbytnie nawilżenie skóry głowy

Nakładanie na skórę głowy ogromne ilości olejków, wcierek oraz odżywek może ją obciążyć i prowadzić do tego, że nasze włosy szybciej będą tracić świeżość. Aby temu zapobiec, należy stosować minimalne ilości kosmetyków i pamiętać o dokładnym myciu.

Niedokładne mycie

Przetłuszczanie się skóry głowy może być spowodowane nieodpowiednim jej myciem. Jeśli zdarza Ci się w pośpiechu źle wypłukać szampon lub odżywkę, Twoje włosy szybko mogą wyglądać na nieświeże.

Zbyt sucha skóra głowy

Tak samo, jak można przesadzić z nawilżaniem skóry głowy, można również doprowadzić do jej przesuszenia. Dzieje się tak, gdy zapominamy o nakładaniu na nią masek lub odżywek. Skóra próbuje sama poradzić sobie z suchością, więc produkuje nadmierne ilości łoju, który na włosach wygląda nieświeżo.

Dotykanie włosów

Niektóre z nas mają nieustanny odruch dotykania swoich włosów. To duży błąd. W ten sposób skóra szybciej stanie się tłusta. Podobnie jest z częstym rozczesywaniem. Ono również może prowadzić do przetłuszczania się włosów.

Niewłaściwe aplikowanie kosmetyków do twarzy

Tak! Zła aplikacja kosmetyków do pielęgnacji twarzy również może powodować przetłuszczanie się włosów. Podczas nakładania kremów, serów lub maseczek, należy spiąć włosy lub nałożyć opaskę tak, by niechcący nie zaaplikować produktów na włosy. Fryzurę najlepiej jest rozpuścić dopiero wtedy, gdy produkty z cery całkowicie się wchłoną.

Zła dieta

Na nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy może mieć wpływ również zła dieta. Dieta bogata w złe tłuszcze, cukier, konserwanty i wzmacniacze smaku nie sprzyja prawidłowej pracy gruczołów łojowych. Dlatego tak ważna jest zdrowa dieta, bogata w węglowodany złożone, białko i witaminy.

Zła pielęgnacja skóry głowy

Istnieje teoria głosząca, że włosy należy przez kilka dni „przetrzymać” brudne, by przestały się przetłuszczać. Niestety nie ma ona nic wspólnego z rzeczywistością. Głowę musimy myć wtedy, gdy jest brudna, nawilżać, gdy tego potrzebuje i regularnie peelingować. Tylko wtedy jesteśmy w stanie osiągnąć równowagę w pracy gruczołów łojowych i uniknąć nadmiernego przetłuszczania.

Noszenie czapek

Skóra głowy może się przetłuszczać przez jej nadmierne przegrzanie. Noszenie czapek w ciepłych pomieszczeniach, środkach komunikacji miejskiej lub w aucie nie jest więc wskazane. Również zbyt długie trzymanie mokrych włosów w turbanie lub suszenie ich ciepłym nawiewem może sprzyjać szybszemu przetłuszczaniu.

Chodzenie w rozpuszczonych włosach

Rozpuszczone włosy o wiele częściej dotykamy i przeczesujemy niż włosy związane. To niestety sprzyja ich przetłuszczaniu. Aby uniknąć nieświeżo wyglądającej fryzury, warto zdecydować się na związane włosy.

Mycie włosów zbyt mocnymi produktami

Przy codziennym myciu skóry głowy, należy postawić na produkty z delikatnym składem. Używanie zbyt mocnych detergentów, intensywne szorowanie, mycie w gorącej wodzie sprawia, że skóra głowy szybko się przetłuszcza.

Zdj. główne: Tim Mossholder/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*