Jak urządzić kuchnię w minimalistycznym stylu?

Slow life
Jak urządzić kuchnię w minimalistycznym stylu?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Minimalizm jako styl architektoniczny to doskonałe rozwiązanie do kuchni. Proste formy i ograniczenie liczby akcesoriów do minimum ułatwiają utrzymanie pomieszczenia w czystości.

Minimalizm to prostota, wyrafinowana elegancja i funkcjonalność w jednym. Ten styl charakteryzuje się przemyślanymi rozwiązaniami, stonowanymi kolorami i brakiem zbędnych ozdób i dodatków. Minimalistyczna kuchnia to świetne rozwiązanie do dużych, małych, zamkniętych i otwartych na salon wnętrz

Cechy minimalizmu w architekturze wnętrz

Minimalizm w architekturze wnętrz przejawia się przede wszystkim niewielką ilością rzeczy w pomieszczeniu. Meble, kolory, formy i kształty powinny być możliwe proste, wręcz ascetyczne. Minimalizm nie lubi kontrastów – to harmonijne połączenie barw, materiałów i struktur. Minimalistyczne wnętrze pozbawione jest zbędnych elementów i ozdób. Każdy mebel, każdy sprzęt i dodatek jest bardzo dokładnie przemyślanym fragmentem spójnej całości wnętrza.

Minimalizm to styl, którego korzenie łączone są z filozofią japońską i skandynawską. To właśnie w tych kulturach stawia się na proste formy i unika przepychu. Wnętrze ma być funkcjonalne i ergonomiczne, wyposażone w odpowiednią ilość sprzętów. Kolejnym atutem minimalizmu jest jego przywiązanie do trwałości materiałów. Meble i całe wnętrze ma nam służyć przez długie lata. Minimalizm zakłada również poszanowanie dla środowiska naturalnego i nie marnowanie zasobów, nie generowanie zbędnych śmieci.

Kuchnia w minimalistycznym stylu

Pomieszczeniem, które idealnie nadaje się do urządzenia w stylu minimalistycznym, jest kuchnia. Po pierwsze jest to pomieszczenie, które aranżujemy na wiele lat. 

Czasowe mody, kolorystyczne i designerskie trendy zmieniają się bardzo szybko. Niesie to za sobą konieczność stałego odnawiania przestrzeni. Minimalizm to styl klasycznie elegancki, schludny i ponadczasowy. Moda na tak zaaranżowane wnętrze nigdy nie przemija.

Minimalistyczna kuchnia to także praktyczne rozwiązanie. Gładkie fronty, proste formy, brak zbędnych ozdobników i dodatków pozwalają utrzymać pomieszczenie w sterylnej czystości. Kuchnia jest jednym z tych pomieszczeń, w których ład i porządek są najbardziej pożądane.

Minimalistyczna kuchnia – przykłady

Minimalistyczna kuchnia wcale nie musi być nudna. Odpowiedni dobór frontów i blatów, oszczędne ozdoby lub ciekawe połączenie kolorów mogą stworzyć bardzo wyrafinowane wnętrze. Styl minimalistyczny sprawdzi się zarówno w dużym, otwartym pomieszczeniu, jak i niewielkiej kuchni w bloku.

Drewno i beton

Przykładem nowoczesnej, nieco industrialnej kuchni w minimalistycznym stylu może być połączenie jasnych, drewnianych frontów, blatu z imitacji betonu oraz czarnych dodatków. Prostota, ponadczasowość i młodzieżowy charakter wnętrza w jednym. Nowoczesnego wyglądu dodają wnętrzu czarne detale np. okap, zlew, krzesła.

Kuchnia schowana w szafach

Nowoczesna, minimalistyczna kuchnia to także wnętrze, które od podłogi do sufitu zabudowane jest szafami. Kawałek prostego blatu roboczego ze zlewem to jedyny element zdradzający, z jakim pomieszczeniem mamy do czynienia. W wielkich szafach skrywa się cały kuchenny bałagan. Sprzęty i akcesoria są schowane za jasnymi drzwiami szaf.

Biel i marmur

Proste wnętrza wcale nie muszą oznaczać tanich wnętrz. W minimalistyczny styl idealnie wpisuje się trwały, elegancki i ponadczasowy marmur. Gładkie fronty mebli kuchennych na wysoki połysk, schludne białe blaty i delikatny akcent marmuru na wyspie (link). Taka kuchnia to wyrafinowana elegancja.

zdj. główne: Alvin Engler/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*