Czym jest teleporada?

Czym jest teleporada?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

W ostatnich latach medyczne konsultacje online stały się powszechną praktyką. Co warto wiedzieć o teleporadzie? Jak się do niej przygotować? Kto może skorzystać z tej formy kontaktu z lekarzem? Wyjaśniamy.

Teleporada online to konsultacja z lekarzem przeprowadzona w trybie zdalnym, na przykład przez telefon bądź komputer z dostępem do internetu (zazwyczaj jest to konwersacja przez czat lub aplikację umożliwiającą nawiązywanie połączeń wideo). Konsultację online możemy odbyć praktycznie z każdym specjalistą, choć w niektórych przypadkach jest ona niewystarczająca i wówczas konieczna staje się bezpośrednia wizyta w gabinecie lekarskim.

Zalety teleporady

Na początku warto podkreślić, że każda konsultacja online jest pełnowymiarową wizytą lekarską. Lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad, a my możemy opowiedzieć o wszystkich swoich obawach i dolegliwościach. Niekiedy lekarz zleca również wykonanie pod swoim kierunkiem samobadania. Na podstawie zebranych informacji i własnej oceny stanu zdrowia pacjenta może wystawić e-receptę, e-skierowanie bądź e-zwolnienie.

Największą zaletą teleporad jest możliwość jej przeprowadzenia z każdego miejsca i bez wychodzenia z domu. Potrzebujemy tylko odpowiedniego narzędzia (telefonu lub komputera), które umożliwi nam rozmowę z pracownikiem medycznym. Z tego względu konsultacje w trybie zdalnym są szczególnie przydatnym rozwiązaniem dla seniorów, osób mających trudności w poruszaniu się czy tych, którzy w pobliżu swojego miejsca zamieszkania nie mają żadnej przychodni podstawowej opieki zdrowotnej.

E-wizyta jest również wygodną opcją dla pacjentów przewlekle chorych, którzy muszą regularnie kontaktować się ze swoimi lekarzami w celu uzyskania kolejnej recepty na stale przyjmowane leki, czy osób chcących otrzymać tylko skierowanie na badanie lub skierowanie do specjalisty.

Nie da się też ukryć, że konsultacja przeprowadzana telefonicznie lub w trybie online jest znacznie bezpieczniejsza dla pacjenta. Ominięcie stania w kolejkach i siedzenia w poczekalniach pełnych chorych wiąże się z jednoczesnym ominięciem ryzyka zarażania się.

Co ważne, z teleporady skorzystamy zarówno w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, jak i w ramach abonamentu w prywatnej placówce. Ponadto wizytę online możemy umówić poprzez serwisy medyczne, które oferują konsultację nawet w niedziele i święta. Do tego typu portali zalicza się między innymi Receptomat.pl (więcej informacji o jego ofercie można znaleźć tutaj: https://receptomat.pl/).

Kiedy teleporada może nie być wystarczająca?

Choć teleporada świetnie sprawdzi się w większości przypadków, to w niektórych sytuacjach może być niewystarczająca. Z pewnością o tradycyjnej wizycie w gabinecie lekarskim powinni pomyśleć pacjenci z problemami dermatologicznymi, gdyż lekarz musi dokładnie obejrzeć zmiany skórny. Również pacjenci z rozrusznikiem serca powinni udać się do przychodni, ponieważ nie da się go sprawdzić na odległość.

Fot.: The Lazy Artist Gallery/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*