Co warto wiedzieć o bursztynie?

Co warto wiedzieć o bursztynie?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Bursztyn kojarzy się z wakacjami nad polskim morzem, gdzie półki wręcz uginają się od biżuterii i innych wyrobów z tym cennym minerałem. Mówi się też, że ma on właściwości magiczne oraz zdrowotne. Sprawdź ciekawe fakty na temat bursztynu! Szczegóły poniżej!

Bursztyn – co to jest?

Bursztyn to organiczny klejnot, który składa się z żywicy drzew iglastych sprzed milionów lat, głównie sosny i świerku. Można go znaleźć na całym świecie, jednak największe złoża znajdują się w rejonie Morza Bałtyckiego, szczególnie w Polsce. Nic więc dziwnego, że nadmorskie sklepy, butiki i stragany uginają się od bursztynowych wyrobów.

Co ciekawe, minerał ten może przyjmować różne kolory, od żółtego, przez pomarańczowy, czerwony, zielony, a nawet biały i czarny. Zazwyczaj jest gładki, jednorodny, jednak zdarzają się inkluzje, a mówiąc precyzyjnie – wewnątrz łatwo dostrzec szczątki owadów, drobnych zwierząt oraz roślin. Stają się wówczas cennym źródłem informacji dla paleontologów. 

Jakie właściwości magiczne ma bursztyn?

W niektórych kulturach przypisywano bursztynowi właściwości lecznicze oraz magiczne – Pełnił on funkcję ochronną, chroniąc przed złym okiem, negatywnymi energiami i czarami. Był także symbolem miłości, przyciągając uczucia i wspierając harmonię w związkach. Miał również przyciągać pomyślność i szczęście materialne oraz duchowe, a także być źródłem siły życiowej i energii, pomagając w koncentracji i odnalezieniu równowagi.

Natomiast właściwości zdrowotne bursztynu mają swoje korzenie w medycynie ludowej. Przez wieki był używany do łagodzenia bólu zębów, szczególnie u małych dzieci. Dzieciom zakładano naszyjniki z bursztynu, które miały przynosić ulgę w ząbkowaniu. Ponadto przypisywano mu działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, które miało pomóc w leczeniu infekcji i stanów zapalnych organizmu. Wierzono także, że noszenie bursztynu wspomaga układ odpornościowy, ale także łagodzi stres, pomaga w relaksacji i ułatwia zasypianie.

Co możesz zrobić z bursztynów – kilka zastosowań do wyboru

Bursztyn jest stosunkowo miękki, co sprawia, że łatwo się obrabia i szlifuje. Jest lekki i ciepły w dotyku, co czyni go atrakcyjnym materiałem przede wszystkim do wyrobu biżuterii. I tak na przykład biżuteria z bursztynem to rozmaite naszyjniki, bransoletki, kolczyki, pierścionki, broszki czy wisiorki i amulety. Co ciekawe, bez problemu dostępne są również bursztynowe różańce i modlitewniki. Poza tym z tego minerału powstają również rzeźbione figurki, szkatułki i inne dekoracyjne przedmioty. Bursztyn był też stosowany w formie proszku jako dodatek do kadzideł i olejków eterycznych, które wykorzystywano w celach aromaterapeutycznych.

A Tobie które zastosowanie bursztynu najbardziej się podoba?

Fot.: Andy Choinski/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*