Od wielu lat króluje moda na przesłodzone dziecięce wnętrza. Jednak nie każde dziecko lubi taki wystrój, a poza tym nie jest on praktyczny. Minimalistyczne pokoje dziecięce to bardzo funkcjonalne rozwiązanie, które sprawdzi się przez wiele lat, dla dzieci w różnym wieku, bez względu na płeć. Oto jak urządzić pokój dziecka zachowany w minimalistycznym duchu!
W pokoju dziecka powinno znaleźć się kilka przedmiotów, które w tym pomieszczaniu są absolutnie niezbędne. Jednak ich kolorystyka może być stonowana i delikatna. Sprawi to, że pokój nie będzie wydawał się nadmiernie przepełniony przedmiotami.
Przestrzeń zaaranżowana z myślą o najmłodszych wymaga odpowiedniego przygotowania. Na wstępie warto określić, czy pokój ma zmieniać się wraz z dzieckiem, czy za kilka lat zdecydujemy się na kosztowną wymianę mebli oraz odświeżenie ścian. Jeśli zależy Ci na praktyczności, zdecydowanie lepiej sprawdzą się tzw. kolory bazowe, które z łatwością dopasujesz do zmieniającego się gustu malucha.
W pokoju dziecka powinny znaleźć się łóżko, biurko lub mały stolik do rysowania, krzesełka lub krzesło obrotowe, komoda, półka na książki oraz kosz czy pojemnik na zabawki. Wiele maluchów marzy także o torze dla samochodów lub domku dla lalek, warto i w tym zakresie wybrać coś delikatnego, wykonanego z naturalnych surowców. Dla starszych dzieci, szczególnie w okresie szkolnym, doskonale nadają się wygodne fotele, na których można czytać książki lub pograć na konsoli.
Co do samych mebli unikaj wymyślnych kształtów, postaw na geometryczne wykończenia i same praktyczne elementy wystroju. Jeśli chcesz nadać wnętrzu konkretnego wyrazu, świetnie sprawdzą się naklejki na ścianę, które można w razie potrzeby usunąć. Świetnym rozwiązaniem są także drobne światełka, które w dzień nie zaburzają minimalistycznego wyglądu pomieszczenia, a wieczorem nadadzą pokojowi ciekawego klimatu.
Jeżeli tylko masz taką możliwość, postaraj się uzyskać jak najwięcej wolnej przestrzeni. Wówczas pokój wyda się większy, a co za tym idzie mniej przytłaczający. Warto mieć także na uwadze fakt, że wówczas będzie on stwarzał więcej możliwości do swobodnej zabawy. Zabawki natomiast dobrze jest pochować w skrzyniach, które można ustawić jedną na drugiej. Aby wszystko było dokładnie ukryte, zastosuj te pojemniki, które mają pokrywkę oraz są z nietransparentnego materiału. Można je dodatkowo ozdobić wedle życzenia dziecka.
Z wiekiem maluch będzie miał coraz więcej przedmiotów w swoim pokoju, wtedy warto wymienić poszczególne zabawki, a starsze egzemplarze oddać potrzebującym, sprzedać lub dać w prezencie komuś z rodziny czy przyjaciół. Wówczas pokój zachowa swój minimalistyczny wydźwięk.
Co do barw warto postawić na delikatne, pudrowe odcienie. Wiele osób decyduje się także na maksymalnie trzy kolory, które przeplatają się ze sobą. Świetnie sprawdzą się różowy, jasny niebieski, szary, biały, miętowy i żółty. Będzie delikatnie, z klasą, a do tego bardzo w dziecięcym stylu. Również wszystkie dodatki takie jak obicia fotela, poduszki na łóżko czy narzuta powinny zostać zachowane w tym kodzie kolorystycznym. Dzięki temu stworzą spójną całość, która będzie przyjemna zarówno dla dziecka, jak i dla naszego oka, a do tego estetyczna i schludna.
Zdj. główne: Jimmy Conover/unsplash.com