Jak urządzić taras w minimalistycznym stylu?

Jak urządzić taras w minimalistycznym stylu?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Oszczędność w formie – to idea, która przyświeca urządzaniu tarasu w minimalistycznym stylu, bez nadmiernych dekoracji i bibelotów. Na co więc postawić, by dodać pomieszczeniu wyrazu? Podpowiadamy!

Pandemia odwróciła życie wielu z nas o 180 stopni, chociażby w kwestii remontów i wyposażania mieszkań. Zaczęła panować moda na minimalizm w wielu branżach, a zwłaszcza w tej dekoratorskiej. Miarą komfortu stała się prostota i umiar w urządzaniu pomieszczeń w domu czy mieszkaniu. Teraz, z racji, że pogoda dopisuje i wiosna w pełni, weźmiemy na tapetę taras, na którym spędzamy mnóstwo czasu. Jak urządzić go w minimalistycznym stylu, aby zachwycał designem?

Niewielka przestrzeń, która zachwyca funkcjonalnością

Bez względu na to, czy chcesz dopiero co urządzić swój taras, czy decydujesz się na jego generalny remont, wiosna to idealny czas, by coś zmienić w tej przestrzeni. Taras powinien być miejscem, w którym złapiemy oddech po ciężkim dniu, odpoczniemy i wyciszymy się, dlatego im bardziej oszczędnie jest zaaranżowany, tym lepiej. 

Warto urządzić go w minimalistycznym stylu, który jest idealną symbiozą zarówno fajnego designu, znacznej przestrzeni, ale pozwala też zachować porządek, a nie staje się składowiskiem wszelkich rupieci.

Główną ideą, która powinna nam przyświecać przy urządzaniu tarasu w minimalistycznym stylu, jest jego funkcjonalność i to w każdej sytuacji, niezależnie od tego, czy dysponujemy dużą, czy niewielką przestrzenią tarasową. Kluczem w urządzaniu takiego miejsca jest zachowanie równowagi między elementami użytkowymi na tarasie, a designem jedynie ozdobnym. 

Czasem taras bywa też miejscem spotkań towarzyskich, np. urządzamy na nim grilla. W takiej sytuacji na etapie projektowania musimy wziąć taką ewentualność pod uwagę. Wówczas przy urządzaniu go warto postawić na funkcjonalne dodatki, a nie same ozdoby, bo staje się miejscem zarówno aktywnego, jak i biernego wypoczynku, powinno być tam więc i bezpieczne, i wygodne. 

Postaw na meble i dodatki o oszczędnej formie i jasnych odcieniach

Kolorystyka w stylu minimalistycznym skupia się wokół jasnych barw, a głównie odcieni szarości, beżu i bieli. Mocnym punktem zaczepienia charakterystycznym dla tego stylu jest skupienie się na detalu, ponieważ to on będzie odpowiadał za ostateczny efekt. Na taras świetnie nadadzą się meble ogrodowe z technorattanu (popularny materiał typowo ogrodowy) lub drewna, ponieważ są to materiały trwałe, ale zarazem efektownie wyglądające w ogrodowej bądź balkonowej przestrzeni.

Urządzając taras w minimalistycznym stylu powinniśmy za to unikać akcesoriów z niezwykle wyrazistymi wzorami. Warto postawić na umeblowanie w jednolitej formie, na przykład dobierając krzesła do stołu. Całość powinna współgrać.

Jeśli jednak szukamy tańszych mebli, to możemy zdecydować się na te plastikowe. Musimy jednak mieć na uwadze to, że taki sprzęt nie będzie trwały, może też wyglądać nieco tandetnie, przez co tarasowa przestrzeń nie będzie wyglądała efektownie. 

Roślinność na tarasie. Im więcej zieleni, tym lepiej

Aranżując taras w minimalistycznym stylu, nie możemy zapomnieć o roślinnym akcencie. Bez kwiatów taras nie będzie tak urokliwy. Jakie rośliny na nim umieścić i przede wszystkim gdzie?

Głównie rozstawiamy na tarasie rośliny w doniczkach i skrzynkach. Skrzynki na nasze kwiaty powinny być ceramiczne lub kamienne, plastikowe mogą wyglądać zbyt tandetnie. Ciekawym rozwiązaniem jest też ustawienie ich w wiklinowych koszach, np. w tym samym odcieniu co meble ogrodowe. Jakie rośliny będą najlepiej wyglądały na tarasie i wpiszą się w minimalistyczny wystrój? Aksamitka, petunia, bratki, a także werbena i… bazylia!

Przeczytaj też: JAK URZĄDZIĆ SALON W MINIMALISTYCZNYM STYLU?

Zdjęcie główne: Evgenia Basyrova/ pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*