5 andrzejkowych wróżb, które warto wykonać z koleżankami

Slow life
5 andrzejkowych wróżb, które warto wykonać z koleżankami
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Andrzejki to stara polska tradycja, o której pierwsze wzmianki pochodzą już XVI wieku. Niestety obecnie pozostaje w cieniu październikowego Halloween oraz grudniowego Bożego Narodzenia.

Kiedyś św. Andrzej patronował młodym pannom, pragnącym wyjść za mąż. Dlatego większość andrzejkowych wróżb dotyczy właśnie przyszłego małżonka, choć nie brakuje też takich, które zdradzają inne aspekty przyszłości, jak zdrowie, bogactwo czy liczba dzieci. W końcu zgodnie z porzekadłem: „Święty Andrzej Ci ukaże, co Ci los przyniesie w darze”. 

Dzisiaj nikt raczej nie wierzy we wróżby, ale andrzejki nadal są dobrą okazją, by spotkać się w kobiecym gronie i spędzić miło czas na laniu wosku, wróżeniu z fusów czy ustawianiu butów.

Jak dwie połówki orzecha

Czego potrzebujesz? Orzechów włoskich, po jednym dla każdej osoby oraz nożyka. Małych karteczek i długopisów. Średniej lub dużej miski z wodą.

Jak wykonać? Rozdzielcie orzechy na pół i oczyśćcie łupinki. Na karteczkach zapiszcie imiona – na jednej swoje, a na drugiej swojego wybranka. Każdą karteczkę włóżcie do jednej z dwóch połówek orzecha. Napełnijcie miskę wodą i umieśćcie w niej obie połówki. Jeśli miska jest wystarczająco duża, możecie włożyć wszystkie łupinki równocześnie. Jeśli jest mała, róbcie to po kolei.

Znaczenie. Jeśli „łódeczki” zbliżają się do siebie, to wasz związek z wybraną osobą ma szansę powodzenia. Jeśli połówki oddalają się od siebie, to znaczy, że nie będziecie razem.

Prosto w serce

Czego potrzebujesz? Grubej kartki (A4, A3 lub większej), nożyczek i szpilek.

Jak wykonać? Kartkę należy wyciąć w kształt serca, potem zapisać na nim jak najwięcej imion. Ważne jest, aby nie były one widoczne na odwrocie. Teraz każdy przekłuwa serce szpilką w wybranym miejscu.

Znaczenie. Trafione imię należy do przyszłej miłości.

Kubek na przyszłość

Czego potrzebujesz? Czterech kubeczków lub filiżanek, obrączki (ewentualnie pierścionka), różańca i monety.

Jak wykonać? Pod trzy z czterech naczyń połóżcie wspomniane przedmioty. Przemieszajcie dokładnie wszystkie kubeczki. Teraz jedno z was wybiera kubeczek, by poznać swoją przyszłość na kolejny rok. Odczytajcie znaczenie przedmiotu, odłóżcie go pod naczynie i przemieszajcie znowu przed kolejną osobą.

Znaczenie. Obrączka oznacza miłość, różaniec – zakon, moneta – pieniądze, pusty kubeczek – nadchodzący rok nic nie przyniesie.

Wariant wróżby. Możecie wybrać inne przedmioty i umówić się na inne znaczenie, by było weselej i bardziej aktualnie.

Obierka prawdę Ci powie

Czego potrzebujesz? Jabłek podobnej wielkości i nożyków do obierania.

Jak wykonać? Każdy gość obiera swoje jabłko, starając się uzyskać jak najdłuższą obierkę. Zabawę można kontynuować, rzucając skórki za siebie i odczytując wróżbę z kształtu, w jaki się ułożyły.

Znaczenie. Długość obierki przewiduje staż związku, więc im dłuższa, tym lepiej. Kształt skórki po rzuceniu zdradza inicjał imienia przyszłego ukochanego.

Baloniki pełne marzeń

Czego potrzebujesz? 10 karteczek i 10 baloników na osobę.

Jak wykonać? Na 5 karteczkach zapiszcie swoje marzenia, a 5 zostawcie pustych. Włóżcie je do balonów, które nadmuchajcie. Teraz każdy przekłuwa 5 swoich losowych baloników – 1 balonik = 1 rok.

Znaczenie. Każda karteczka to marzenie, które spełni się w danym roku. Pusta karteczka oznacza tajemnicę.

Jeśli wykonacie wszystkie wróżby przy zapalonych świecach i zgaszonym świetle, to dodatkowo spotęguje nastrój tajemniczości i wieczór nabierze wyjątkowego klimatu. Pamiętajcie, by nie traktować wróżb zbyt poważnie. To zabawa!

Zdjęcie główne: RODNAE Productions/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*