Jak powinno się dbać o włosy w okresie jesienno-zimowym?

Uroda
Jak powinno się dbać o włosy w okresie jesienno-zimowym?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jesień to pora roku, która obdarowuje nas pięknym krajobrazem, ale często nie sprzyja utrzymaniu dobrej kondycji włosów. Stają się one suche, bardziej łamliwe, a nawet mogą zacząć wypadać. 

Dziś podpowiadamy jak odpowiednio zadbać o włosy w okresie jesienno–zimowym, aby zapobiec zniszczeniom.

Co powoduje, że jesienią włosy tracą zdrowy wygląd?

  1. Niskie temperatury. Pojawienie się niskich temperatur jest równoznaczne ze zmniejszeniem wilgotności powietrza, co z kolei sprawia, że włosy przesuszają się i łamią.
  2. Ogrzewanie mieszkania, które również jest powodem łamliwości i przesuszania.
  3. Nakrycia głowy. Nieodpowiednio dobrane rozmiarem oraz materiałem czapki i kapelusze powodują elektryzowanie się włosów i blokują swobodne oddychanie skóry głowy.

Co zatem zrobić, aby pomóc naszym włosom zachować piękny wygląd?

Odżywianie włosów

Jest to etap pielęgnacji, o którym nie powinnyśmy zapominać również latem, ale jesienią i zimą warto poświęcić mu więcej czasu i starań. Wybierz maskę lub odżywkę o bogatej konsystencji i pozostaw ją na włosach na 20–30 minut. Możesz wzmocnić efekt odżywienia, jeżeli pokryte maską włosy owiniesz ręcznikiem, który podniesie temperaturę i sprawi, że składniki kosmetyku lepiej wnikną w ich strukturę.

Łagodne szampony

Niskie temperatury, suche powietrze, czapki – są to czynniki wpływające negatywnie na stan włosów i skóry głowy. Aby nie dokładać im kolejnych elementów drażniących, zrezygnuj z szamponów posiadających w składzie mocne detergenty na rzecz tych łagodnych, z delikatnymi substancjami myjącymi. Gwarantujemy, że nie pożałujesz tej zmiany.

Zacznij olejowanie

Olejowanie włosów to sposób na nadanie im zdrowego wyglądu i pięknego blasku. Jeżeli planowałaś zacząć je wykonywać, teraz jest na to najlepsza pora, ponieważ emolienty zawarte w oleju pomogą wytworzyć na włosach warstwę chroniącą przed czynnikami zewnętrznymi.

Pamiętaj o czapce

Nie każdej z nas czapka pasuje. Niejedna również powie, że niszczy wygląd jej fryzury. Noszenie jej jest jednak konieczne, aby zachować zdrowy wygląd włosów. Dlaczego? Ponieważ chroni ona to co najcenniejsze – cebulki. Jeżeli nie chcesz borykać się z nadmiernym wypadaniem włosów, musisz przekonać się do czapki! Jednakże pamiętaj, aby nie była ona zbyt mała i by była wykonana z oddychającego materiału.

Stosuj kosmetyki z silikonami

Silikony w kosmetykach kojarzą nam się z czymś złym. Rzeczywiście, w niektórych przypadkach są zupełnie niepotrzebne, natomiast czasem możemy przymknąć na nie oko, a nawet je polubić, szczególnie jesienią i zimą.

Związane jest to z faktem, że silikony tworzą na powierzchni włosów barierę chroniącą przed zimnem jak i uszkodzeniami mechanicznymi. Co więcej, będą zapobiegały kołtunieniu się włosów, z którym często borykamy się w tym okresie, ze względu na ocieranie się kosmyków o kurtki i szaliki.

Zrezygnuj z suszarki i prostownicy

W okresie jesienno–zimowym twoje włosy zmagają się z wieloma przeszkodami. Aby nie pogarszać sprawy, zrezygnuj w tym czasie z prostowania i suszenia. Dzięki temu znacznie poprawisz kondycję włosów i zapobiegniesz dalszym zniszczeniom.

Nawilżaj pomieszczenia

Nie musisz mieć do tego specjalnych urządzeń. Wystarczy, że położysz wilgotny ręcznik na kaloryferze. Ponadto pamiętaj, aby codziennie wietrzyć mieszkanie. Jest to istotne zarówno dla naszego zdrowia, jak i dla zdrowia naszych włosów! 

Zdjęcie główne: Ali Pazani/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*