Jak budować pewność siebie?

Slow life
Jak budować pewność siebie?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Pewność siebie jest niezwykle ważnym elementem w życiu każdego człowieka. Wpływa na to, jak postrzegają Cię inni. Jest to związane z tym, jak się prezentujesz oraz jak bardzo jesteś otwarta. Ponadto pewność siebie jest bardzo atrakcyjną cechą u płci przeciwnej. Dowiedz się, jak skutecznie budować pewność siebie.

Przestań porównywać się do innych

Porównywanie się do innych jest niewątpliwie bardzo dużym błędem podczas budowania pewności siebie. Wynika to z faktu, że każdy człowiek jest inny i dla każdego inne rzeczy są istotne. Każdy też posiada inne granice tolerancji oraz wytrzymałość psychiczną.

Weźmy pod uwagę przykład, gdy osoba lubiąca obracać się w małym gronie znajomych porównuje się do tej będącej duszą towarzystwa. Czy jedna jest gorsza od drugiej? Oczywiście, że nie! Przebywanie z niewielką grupą osób jest tak samo dobre jak wśród tłumu przyjaciół. Warto sobie to uświadomić i zacząć pracować nad ulepszaniem siebie samej, a nie skupieniem się na upodobnieniu do kogoś innego.

Patrz na oceny innych z przymrużeniem oka

Ile razy zdarzyło Ci się usłyszeć coś niemiłego z ust obcej osoby? Naturalną reakcją jest wtedy smutek lub złość. Ale należy zastanowić się, czy opinia tej osoby ma dla Ciebie znaczenie? Kim dla Ciebie jest ta osoba?

Nie ma nic złego w konstruktywnej krytyce oraz wyrażaniu swojej opinii. Skupiajmy się jednak na opinii osób bliskich, którym możemy zaufać. Tylko wtedy mamy pewność, że ta ocena ma na celu nasze dobro, a nie sprawienie nam przykrości. Nadmierne przejmowanie się opinią innych osób znacznie zaburza poczucie własnej wartości, a tym samym pewność siebie. Jeżeli nauczysz się patrzeć na opinie z przymrużeniem oka, twoja samoocena powinna również wzrosnąć. 

Ideału nie ma!

Niby takie oczywiste, a jednak nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Dążenie do ideału jest czymś nieosiągalnym. Nie ma idealnych ludzi, ponieważ dla każdego ideał oznacza coś innego. Nie staraj się być we wszystkim najlepsza i nie zadręczaj się, gdy popełnisz jakiś błąd. Pozwól, by był on dla Ciebie nauczką na przyszłość, a nie powodem do rezygnacji z walki o pewność siebie. Rozwijaj się i rób to, co uważasz za słuszne.

Pielęgnuj swoje pasje i rób to co kochasz 

Posiadanie pasji jest kluczem do szczęścia, a pielęgnowanie ich przyjemnością w życiu. Nie ma nic piękniejszego niż człowiek dążący do rozwoju swojej pasji i czerpiący z tego radość. Posiadanie hobby i zainteresowań pomaga budować pewność siebie. Dzieje się tak z powodu sukcesów, które można osiągać w ulubionych dziedzinach. Jeżeli więc nie posiadasz żadnej pasji, to spróbuj ja odnaleźć. Może okazać się, że tego brakowało ci do poprawy poczucia własnej wartości. 

Nikogo nie udawaj

Bardzo ważne w budowaniu pewności siebie jest bycie prawdziwym. Nazywanie swoich emocji i mówienie o nich oraz komunikacja z innymi to klucz do sukcesu. Bądź autentyczna, przed nikim nie musisz niczego udawać. Przede wszystkim nie udawaj niczego przed sobą samą.

Zdj. główne: Pawel Czerwinski/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*