Journaling to nic innego jak pisanie w dzienniku lub notatniku po to, aby uporządkować myśli i lepiej poznać siebie. Prowadzenie dziennika jest dla niektórych czymś obcym, a dla innych stałym zajęciem. Na czym to dokładnie polega i jakie ma zalety? Dowiesz się tego, czytając poniższy artykuł.
Prowadzenie dziennika niesie za sobą mnóstwo korzyści. To między innymi poprawa nastroju oraz zmniejszenie poziomu stresu. Journaling pomaga odkryć ograniczające przekonania i pracować nad ich zmianą. Ta forma aktywności pomaga lepiej poznać siebie i uporządkować swoje myśli. Co więcej – może być pomocna w usprawnieniu Twoich celów i pobudzaniu kreatywności.
Dziennik można prowadzić na wiele sposobów. Jednym z nich jest „journal prompts”. To są konkretne zagadnienia lub pytania, na które należy sobie odpowiedzieć, aby zrozumieć swoje schematy myślowe i uczucia, a także wyłapać negatywne przekonania i ustalić priorytety.
Inną opcją jest morning pages. To polega na tym, aby sięgnąć po dziennik od razu po przebudzeniu i zapisać 3 strony tym, co przychodzi nam na myśl. Codziennie będzie to coś innego. Taki strumień myśli każdego ranka może być świetnym pobudzeniem i pozytywnym naładowaniem przed resztą dnia. Może to pomóc Ci wybrać kreatywne pomysły do wykorzystania tego albo kolejnego dnia.
Jeżeli na poważnie chcesz zagłębić się w swoje wnętrze i uczucia, to pisania w dzienniku może pochłaniać sporo Twojego czasu. Nie jest to łatwe współcześnie, kiedy cały czas gdzieś się spieszymy. Warto jednak się zmotywować i wygospodarować trochę wolnego czasu na poświęcenie tej aktywności. Zacznij od pisania raz w tygodniu, a później zwiększaj częstotliwość. Zwróć się ku pisaniu wtedy, kiedy czujesz się zestresowany lub zagubiony. Wtedy journaling będzie najbardziej pomocny.
Najlepiej pisz na papierze. Ręczne pisanie pobudza kreatywność, poprawia pamięć i redukuje stres. Wspomaga również proces uczenia się i koncentrację.
Zdj. główne: Ashlyn Ciara/unsplash.com