Jak zacząć przygodę z journalingiem?

Slow life
Jak zacząć przygodę z journalingiem?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Journaling to nic innego jak pisanie w dzienniku lub notatniku po to, aby uporządkować myśli i lepiej poznać siebie. Prowadzenie dziennika jest dla niektórych czymś obcym, a dla innych stałym zajęciem. Na czym to dokładnie polega i jakie ma zalety? Dowiesz się tego, czytając poniższy artykuł. 

Zalety journalingu

Prowadzenie dziennika niesie za sobą mnóstwo korzyści. To między innymi poprawa nastroju oraz zmniejszenie poziomu stresu. Journaling pomaga odkryć ograniczające przekonania i pracować nad ich zmianą. Ta forma aktywności pomaga lepiej poznać siebie i uporządkować swoje myśli. Co więcej – może być pomocna w usprawnieniu Twoich celów i pobudzaniu kreatywności.

Jak prowadzić dziennik?

Dziennik można prowadzić na wiele sposobów. Jednym z nich jest „journal prompts”. To są konkretne zagadnienia lub pytania, na które należy sobie odpowiedzieć, aby zrozumieć swoje schematy myślowe i uczucia, a także wyłapać negatywne przekonania i ustalić priorytety.

Inną opcją jest morning pages. To polega na tym, aby sięgnąć po dziennik od razu po przebudzeniu i zapisać 3 strony tym, co przychodzi nam na myśl. Codziennie będzie to coś innego. Taki strumień myśli każdego ranka może być świetnym pobudzeniem i pozytywnym naładowaniem przed resztą dnia. Może to pomóc Ci wybrać kreatywne pomysły do wykorzystania tego albo kolejnego dnia.

Nad journalingiem trzeba popracować

Jeżeli na poważnie chcesz zagłębić się w swoje wnętrze i uczucia, to pisania w dzienniku może pochłaniać sporo Twojego czasu. Nie jest to łatwe współcześnie, kiedy cały czas gdzieś się spieszymy. Warto jednak się zmotywować i wygospodarować trochę wolnego czasu na poświęcenie tej aktywności. Zacznij od pisania raz w tygodniu, a później zwiększaj częstotliwość. Zwróć się ku pisaniu wtedy, kiedy czujesz się zestresowany lub zagubiony. Wtedy journaling będzie najbardziej pomocny.

Najlepiej pisz na papierze. Ręczne pisanie pobudza kreatywność, poprawia pamięć i redukuje stres. Wspomaga również proces uczenia się i koncentrację.

Zdj. główne: Ashlyn Ciara/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*