Jak zachować work-life balance pracując z domu?

Slow life
Jak zachować work-life balance pracując z domu?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Nie ulega wątpliwości, że praca z domu, która w ciągu ostatnich dwóch lat stała się niezwykle popularna, nie sprzyja w zachowaniu prawidłowego work-life balance. Trudno nam jest zachować odpowiednią rutynę, która pozwala na oddzielenie życia zawodowego od prywatnego. Są jednak sposoby, które sprawiają, że nawet podczas pracy w domu będziemy czuli się jak w biurze. Przedstawiamy je w poniższym artykule!

Czym jest work-life balance?

Nie istnieje jedna słuszna definicja wyjaśniająca, czym tak naprawdę jest work-life balance. To po prostu subiektywne odczucie każdego z nas. Polega na ogólnym zadowoleniu zarówno z pracy, jak i z życia osobistego. Dla jednych będzie to radzenie sobie ze wszystkimi zawodowymi obowiązkami przy jednoczesnym posiadaniu czasu na hobby, rodzinę, przyjaciół i rozrywkę. Jeszcze inni czują, że zachowują prawidłowy work-life balance, gdy mają wolne weekendy, dzięki którym mogą być bardziej produktywni w ciągu tygodnia.

Jak zachować work-life balance?

Przedstawiamy garść cennych wskazówek, które pomogą Ci w zachowaniu równowagi pomiędzy życiem zawodowym a życiem prywatnym, szczególnie, jeśli pracujesz zdalnie. Jeśli nie czujesz satysfakcji ze swojego życia, kluczowe jest jednak znalezienie powodu. Tylko wtedy będziesz mógł rozpocząć pracę nad sobą i swoimi nawykami.

1. Wyznacz jasne granice pracy w domu

Praca z domu nie sprzyja wyraźnemu oddzieleniu życia zawodowego od prywatnego. Warto jednak wyznaczyć w swoim mieszkaniu miejsce, które będzie służyło nam wyłącznie do pracy. Nie musi to być wiele: wystarczy wygodne krzesło i biurko w cichym i spokojnym miejscu. Następnie ustal godziny swojej pracy, których będziesz przestrzegać tak samo, jakbyś chodziła do biura. Poinformuj o nich swoich domowników, by nie przeszkadzali Ci w tym czasie.

Trzymaj się swoich stałych rytuałów: wstań rano, zjedz pożywne śniadanie i ubierz się. Siedzenie nawet w najwygodniejszej piżamie niestety nie sprzyja produktywności. O wiele lepiej jest zamienić ją nawet na zwykły dres. Ważne, by był to strój, który nosisz w godzinach pracy. Po jej zakończeniu przebierz się, by dać sobie wyraźny sygnał, że pora na czas wolny.

2. Rób przerwy od pracy

Podczas kilkugodzinnej pracy ciągiem spada nasza produktywność. Warto więc robić sobie przerwy na lunch, kawę lub na chwilę medytacji oraz pooddychanie świeżym powietrzem. Takie momenty przyjemności korzystnie wpływają na naszą koncentrację i kreatywność. Pozwalają również na zdystansowanie się od zawodowych obowiązków i powrót do pracy z nowymi pomysłami.

3. Znajdź swój sposób na stres

Stres w pewnym stopniu towarzyszy każdemu z nas. Warto jednak znaleźć swój sposób, który pomoże nam się z nim uporać. W swoim codziennym harmonogramie znajdź czas na chwile relaksu, które pozwolą Ci na zdystansowanie się od codziennych spraw. Możesz przeznaczyć go na medytację, spacer, uprawianie sportu, czytanie książki itp. Pozwoli Ci to na lepsze zarządzanie stresem, a w konsekwencji na łatwiejsze funkcjonowanie w codziennym życiu.

4. Wypróbuj aplikacje zwiększające Twoją produktywność

Nowe technologie pozwalają nam na lepsze i łatwiejsze zarządzanie naszym czasem oraz pomagają skupić się na najważniejszych obowiązkach. Aplikacje takie jak Forest lub Pomodoro ułatwiają koncentrację i właściwe zaplanowanie czasu, a Freedom oraz LeechBlock blokują nasze media społecznościowe, by nikt ani nic nie rozpraszało naszej uwagi.

Zdj. główne: Slava Keyzman/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*