Jak wyczyścić białe trampki?

Moda
Jak wyczyścić białe trampki?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Większość modomaniaczek ma w swojej garderobie klasyczne białe trampki. Nic w tym dziwnego. Są to buty uniwersalne – pasują niemal do każdej stylizacji. Mają jednak jedną wadę: szybko się brudzą. Sprawdź, jak łatwo pozbyć się zanieczyszczeń, by na nowo cieszyć się czystymi butami.

O czym warto pamiętać, gdy chcemy wyczyścić białe trampki?

Pamiętajmy o tym, by białe trampki czyścić regularnie, a nie dopiero wtedy, gdy są bardzo brudne. Jeśli regularnie będziemy usuwać z nich kurz i błoto, większa szansa, że po gruntownym czyszczeniu będą wyglądały jak nowe.

Po wyczyszczeniu butów pamiętajmy, by nigdy nie suszyć ich na słońcu ani na grzejniku. Pozostaw buty do wyschnięcia w suchym i ciepłym miejscu. Do środka obuwia możesz włożyć zwinięte w kulkę gazety, które pochłoną nadmiar wilgoci.

Zwróć uwagę na to, w jaki sposób przechowujesz buty poza sezonem. Najlepiej umieszczać je w specjalnych woreczkach, które ochronią obuwie przed osiadającym kurzem.

Czyszczenie białych trampek za pomocą sody

Do wyczyszczenia białych trampek można użyć zwykłej sody oczyszczonej. Rozpuść dwie łyżki w szklance wody i tak przygotowany roztwór nałóż na buty za pomocą szmatki lub szczoteczki do zębów. Odstaw je na 20–30 minut, a następnie usuń resztki mieszanki za pomocą suchej szmatki.

Biała pasta do zębów

Tak! Pastą do zębów z powodzeniem wyczyścimy białe trampki. Przygotuj szczoteczkę do zębów, miskę z wodą oraz pastę do zębów (koniecznie białą). Na zwilżoną szczoteczkę nałóż pastę i delikatnie szoruj powierzchnię trampek. Tym sposobem z powodzeniem wyczyścisz także cholewkę i podeszwę.

Wybielacz

Wybielacz to bardzo silny detergent, dlatego zaleca się czyszczenie nim wyłącznie pożółkłych podeszew z tworzywa sztucznego. Niewielką ilość wybielacza nanieś za pomocą wacików i delikatnie pocieraj. Uważaj, by produkt nie dostał się na inne części obuwia.

Mleczko do czyszczenia

Podobnie jak w przypadku wybielacza zabrudzenia z podeszwy białych trampek usunie także białe mleczko do czyszczenia. W tym wypadku również trzeba postępować bardzo ostrożnie i zwracać uwagę na to, by produkt nie dostał się na inną część buta niż podeszwa.

Zasypka dla niemowląt

Czyszczenie białych trampek za pomocą zasypki dla niemowląt nie jest zbyt popularną metodą, jednak warto ją wypróbować. Wystarczy wsypać 2–3 łyżki zasypki do szklanki wody i dokładnie wymieszać. Przygotowany roztwór należy nałożyć na brudne buty za pomocą szmatki lub szczoteczki do zębów. Nadmiar usuń wilgotną ściereczką i pozostaw obuwie do wyschnięcia.

Szare mydło

Szare mydło to jeden z detergentów całkowicie bezpiecznych dla Twojego obuwia. Bez problemu wyczyścisz nim swoje białe trampki. Potrzebne do tego będą miska z wodą, miękka szczoteczka i oczywiście szare mydło. Na zwilżoną szczoteczkę zaaplikuj mydło i delikatnie szoruj buty aż do uzyskania piany. Po umyciu zetrzyj nadmiar miękką szmatką i pozostaw buty do wyschnięcia.

Płyn do demakijażu

Jeżeli na Twoich białych trampkach pojawiły się nieestetyczne żółte plamy, możesz się ich pozbyć, używając płynu do demakijażu. W ten sposób wyczyścisz podeszwy oraz cholewki, o ile zostały wykonane z ekoskóry.

Czy białe trampki można uprać w pralce?

Wiele z Was z pewnością się zastanawia, czy ulubione białe trampki można po prostu wrzucić do pralki i uprać. Jak najbardziej. Trzeba jednak pamiętać, by prać je w maksymalnie 30℃, bez wirowania. Nie można jednak robić tego zbyt często, gdyż trampki mogą się rozkleić.

Zdj. główne: Ricardo Gomez Angel/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*