Co można zrobić z nieużywaną odzieżą? 4 propozycje

Moda
Co można zrobić z nieużywaną odzieżą? 4 propozycje
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Kompulsywne kupowanie to duży problem wielu osób. Nic dziwnego, ogromna dostępność towarów sprawia, że chętniej po nie sięgamy. W internecie oraz telewizji nie brakuje kuszących banerów, które zachęcają do zakupu po okazjonalnej cenie. 

Wiele osób korzysta też z zakupów jak z formy terapii lub aby poprawić sobie humoru. Warto jednak wiedzieć, że przemysł wytwarzający odzież to jedno z największych ekologicznych zagrożeń na świecie. Może zatem, zanim kupisz kolejne spodnie, zastanów się, co można zrobić z ubraniami, które już posiadasz i w jaki sposób kupić coś z drugiej ręki!

Daj ubraniom drugie życie!

Z odzieży dobrej jakości można korzystać przez wiele lat. Nie zawsze jednak pasuje ona do zmieniającej się mody lub do naszego stylu czy nawet rozmiaru. Wówczas warto zrobić z nią coś, aby nie leżała i nie kurzyła się w szafie. Pamiętaj, aby jej nie wyrzucać!

1. Zostań projektantką mody!

Ubrania, które wydają Ci się niemodne lub lekko podniszczone, a nawet zbyt duże można przerobić i dać im drugie życie. Niegdyś wykorzystywało się każdy fragment materiału, obecnie coraz częściej się do tego wraca. Wystarczy jedynie skorzystać z kilku inspiracji, których w internecie nie brakuje. Przydadzą Ci się maszyna do szycia, kreda do zaznaczania miejsca, w którym trzeba coś przeciąć, ostre nożyczki do materiału i szpilki. Z takim zestawem wykonasz praktycznie wszystko. Oczywiście wymagana jest także doza umiejętności. Jednak wszystkiego można nauczyć się z przydatnych tutoriali. Możesz np. stworzyć torebkę z jeansów czy sukienkę z koszuli. Jeśli jednak nie masz w sobie takich umiejętności lub potrzebnych sprzętów, warto znaleźć dobrą krawcową i udać się do niej z gotowym pomysłem na ubranie. Z pewnością znajdzie ona sposób, aby nadać nowy wyraz Twoim starym ubraniom!

2. Sprzedaj ubrania przez internet

W sieci nie brakuje stron, które pozwalają na wygodne sprzedawanie i kupowanie ubrań z drugiej ręki. Wiele osób robi to również za pomocą Facebooka lub Instagrama, gdzie zamieszcza swoje ubraniowe perełki. Tym samym powstają bardzo popularne w ostatnim czasie internetowe lumpeksy. Wiele osób wyszukuje dzięki temu naprawdę dobre jakościowo produkty od najlepszych międzynarodowych projektantów. Zatem jeśli w Twojej szafie znajduje się zbyt dużo ubrań, po prostu sprzedaj je w internecie!

3. Oddaj odzież potrzebującym

Jeśli z Twojej szafy wysypują się ubrania, których od dawna nie nosisz, warto przebrać je i oddać osobom, które są potrzebujące. Mowa tu o bezdomnych, wychowankach domów dziecka czy kobietach z domów samotnej matki. Pamiętaj jednak, że wówczas odzież nie może być zniszczona czy poplamiona. Najlepiej jeśli wszystko dokładnie wypierzesz lub odłożysz te egzemplarze, które jeszcze mają metkę (a to się często zdarza, zwłaszcza w przypadku prawdziwych zakupoholiczek). Możesz także zamieścić ogłoszenie na konkretnej grupie, przypisanej do miasta lub dzielnicy, w której mieszkasz. Może znajdzie się osoba potrzebująca, która mieszka blisko Ciebie? Pomaganie jest bardzo modne!

4. Postaw na recykling ubrań

Coraz więcej firm stawia na świadomy konsumpcjonizm i powtórnie wykorzystuje tkaniny. Wiele ubrań sportowych, tych codziennego użytku, a nawet odświętnych kreacji wykonanych zostało właśnie w duchu powtórnego wykorzystania surowców. Niektóre marki organizują nawet zbiórki ubrań, a w zamian dają zniżkę na nowe produkty! Jak dla nas jest to bardzo pozytywne!

Zdj. główne: Dan Gold/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*