Czym jest zapalenie mieszków włosowych?

Uroda
Czym jest zapalenie mieszków włosowych?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Zapalenie mieszków włosowych to dość częsty problem dermatologiczny związany ze stanem zapalnym samego mieszka, a także jego otoczenia wywoływany przez zakażenie bakteryjne, grzybicze lub wirusowe. Choć zazwyczaj choroba ta ma łagodny przebieg, to jednak po wystąpieniu objawów, warto jak najszybciej podjąć leczenie. Czym jest zapalenie mieszków włosowych i jak sobie z nim radzić? Podpowiadamy.

Zapalenie mieszków włosowych — czym jest?

Mieszki włosowe to zagłębienia naskórka, w którego wnętrzu znajduje się korzeń włosa i ujście gruczołu łojowego. Mieszek otoczony jest brodawką, a w jego wnętrzu znajdują się komórki włosowe. Jego zadaniem jest więc przede wszystkim ochrona włosa przed uszkodzeniem, zanim jeszcze osiągnie dojrzałość i przebije się przez skórę. 

Zapalenie mieszków włosowych to choroba infekcyjna, bakteryjna lub wirusowa. Zazwyczaj powstaje na obszarze podrażnionej skóry, a więc tej, która była na przykład poddana depilacji, goleniu lub innym zabiegom. Czasami dotyczy również miejsca, gdzie przez długi czas był przyklejony opatrunek lub plaster. 

Objawy zapalenia mieszków włosowych

Objawy zapalenia mieszków włosowych mogą czasami przypominać atopowe zapalenie skóry głowy. Zazwyczaj wówczas obserwuje się żółte kropki i zaczerwienienie wokół mieszka. Takie zmiany mogą pojawiać się pojedynczo lub w skupiskach, praktycznie na każdej części ciała, w której znajdują się mieszki włosowe. 

Z tego powodu może obejmować zarówno skórę głowy, twarzy, szyi, jak i pozostałe części ciała. W przypadku głębszych zmian mogą pojawić się dolegliwości bólowe i świąd. Jeżeli dojdzie do rozległego stanu zapalnego, wówczas gojenie się tego typu krost może się zakończyć powstaniem blizny. 

Przyczyny zapalenia mieszków włosowych 

Czynników wywołujących zapalenie mieszków włosowych jest kilka. Dermatoza ta może mieć podłoże bakteryjne — wówczas najczęściej mamy do czynienia z gronkowcem złocistym, drożdżakowe — w tym przypadku za rozwój choroby odpowiadają patogeny z rodzaju Malassezia, które najczęściej występują u młodych osób. 

Wśród pozostałych czynników wymienia się zakażenie grzybicze i wirusowe, gdzie wywołuje je wirus opryszczki, a także pasożytnicze, wywołane przez roztocza z rodzaju Demodex. Czasami jednak to czynniki środowiskowe są przyczyną tej dermatozy. Może ją wywołać tarcie mechaniczne podczas golenia, noszenie ciasnych ubrań czy stosowanie kosmetyków komedogennych. 

Jak leczyć zapalenie mieszków włosowych?

Leczenie zapalenia mieszków włosowych uzależnione jest od etiologii tej choroby. W przypadku zakażeń bakteryjnych stosuje się miejscowo antybiotyki, takie jak mupirocyna, kwas fusydowy czy retapamulina. Jednak łagodne, pojedyncze zmiany nie zawsze wymagają konsultacji z lekarzem, ponieważ czasami ustępują samoistnie. 

Zapalenie mieszków włosowych a pielęgnacja skóry 

Odpowiednia higiena i przestrzeganie pewnych zasad może wspomóc leczenie. Pielęgnacja skóry z zapaleniem mieszków włosowych powinna być zawsze dobrana do obszaru, w którym występuje ta dermatoza. W przypadku kiedy jej objawy obserwujemy na skórze głowy, powinniśmy sięgnąć po delikatne szampony o działaniu nawilżającym. 

W przypadku twarzy i pozostałych części ciała również powinniśmy sięgać po żele i pianki myjące, pozbawione silnych detergentów, które mogłyby zaostrzyć stan zapalny. Najlepiej więc żeby miały neutralne pH, były hipoalergiczne i dedykowane na przykład skórze atopowej lub wrażliwej. Kremy z kolei powinny być pozbawione substancji komedogennych i nawilżać skórę.

Grafika: www.freepik.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

3 × cztery =