Artykuł sponsorowany
Opryszczka, znana również pod nazwą „zimno” bądź „febra”, to przypadłość, która dotyka bardzo wiele osób. Objawia się charakterystycznymi czerwonymi wykwitami na skórze. Odpowiedzialny za nią wirus Herpes Simplex, który istnieje w dwóch różnych typach – HSV1 oraz HSV2. Dotyczą one dwóch miejsc na ludzkim ciele, czyli okolic ust oraz narządów płciowych. W jaki sposób powstaje opryszczka? Jak można ją wyleczyć? Podpowiadamy!
Opryszczka typu HSV1 może pojawić się zarówno wokół warg oraz kącików ust, jak i we wnętrzu jamy ustnej. Nosicielem tego wirusa są właściwie wszyscy, jednak nie u każdego się on uaktywnia. Przyjmuje się, że tylko u połowy nosicieli występują widoczne objawy. Zarazić się opryszczką jest bardzo łatwo, ponieważ przenosi się za pośrednictwem kontaktu fizycznego, szczególnie w okolicach twarzy. Wystarczy używanie tych samych ręczników, całowanie się, przytulanie, czy dzielenie się piciem lub jedzeniem z tego samego naczynia. Najboleśniej tego typu zmiany skórne oraz inne objawy związane z opryszczką odczuwają dorośli, z kolei małe dzieci, mniej więcej do piątego roku życia przechodzą opryszczkę właściwie bezobjawowo i bezboleśnie.
Opryszczki nie da się całkowicie wyleczyć. Można jedynie łagodzić jej objawy z pomocą maści oraz tabletek, które zawierając acyklowir, czyli lek przeciwwirusowy. Innym bardzo skutecznym sposobem na radzenie sobie z opryszczką ust, jest stosowanie specjalnych plastrów. Ponieważ zakrywają powstające na skórze pęcherze, są w stanie zapobiec powstawaniu blizn po działaniach wirusa. Należy pamiętać jednak o tym, że pojawiających się na ustach pęcherzy nie wolno dotykać ani tym bardziej przebijać. Zawarty w nich płyn surowiczy po kontakcie ze skórą może się łatwo rozprzestrzeniać i zaatakować cały obszar ust oraz jamy ustnej, co tym samym wydłuży proces leczenia.
Jedne z bardziej skutecznych leków na receptę, takie jak Heviran, możesz uzyskać, rejestrując się na Receptomat.pl. Po uzupełnieniu kwestionariusza w ciągu kilku lub kilkunastu minut otrzymasz wystawioną przez lekarza e-receptę na ten i inne leki.
Za opryszczkę pojawiającą się w dolnej części ciała, konkretniej okolicach intymnych, odpowiada wirus HSV2. Można się nią zarazić tylko podczas stosunku intymnego, również poprzez kontakt analny oraz oralny. Wirus może się przenieść również podczas porodu naturalnego na noworodka. Podobnie jak jama ustna oraz okolice ust, miejsca intymne są bardzo wilgotne, a więc gromadzi się tam bardzo dużo bakterii i łatwo o zakażenie, nie tylko opryszczką, lecz także innymi mniej lub bardziej bolesnymi zmianami skórnymi. Co warto zauważyć, płeć nie ma znaczenia – na opryszczkę HSV2 są tak samo podatni mężczyźni, jak i kobiety.
Podobnie jak w przypadku opryszczki typu HSV1 nie ma takiego leczenia, który całkowicie eliminowałby „zimno” okolic intymnych. Jest to wirus o charakterze nawrotowym, który pojawi się u nosiciela ponownie, kiedy tylko organizm będzie osłabiony. Jednak kiedy pojawią się pierwsze objawy opryszczki miejsc intymnych, powinno się jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leki. Przyjęcie leków w ciągu 72 godzin od pojawienia się pierwszych pęcherzyków zwiększa szanse na bardziej skuteczne i szybsze leczenie. W przypadku miejsc intymnych przyjmuje się leki doustnie. Zazwyczaj leczenie opryszczki zajmuje do tygodnia. Należy pamiętać, że jeżeli objawy opryszczki po tym czasie nie ustąpią, należy niezwłocznie skonsultować się lekarzem.
Fot.: Anemone123/pixabay.com