Gdzie wyrzucać przeterminowane kosmetyki?

Slow life
Gdzie wyrzucać przeterminowane kosmetyki?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kosmetyki są niezbędnym elementem wyposażenia łazienki każdej kobiety. Często kupujemy ich dużo i nie zawsze pamiętamy, że te produkty nie są wieczne. Na opakowaniach kosmetyków widnieją daty przydatności do użycia. 

Jeżeli cenisz sobie zdrowie skóry i bezpieczeństwo, to powinnaś ich przestrzegać. A czy zastanawiałaś się nad tym, gdzie wyrzucać przeterminowane kosmetyki? Odpowiedź na to pytanie poznasz w tym artykule.

Dlaczego nie można używać przeterminowanych kosmetyków?

Nie bez przyczyny na opakowaniach kosmetyków znajdują się nadruki z terminem ważności. Składniki aktywne w nich zawarte tracą właściwości lub osłabia się ich siła działania w miarę upływu czasu. 

Używanie kosmetyków po terminie ważności jest również niebezpieczne dla naszej skóry. Konserwanty zawarte w tych produktach pomagają zapobiegać rozwojowi bakterii w kosmetykach. Jednak po upływie dużej ilości czasu ich działanie również słabnie. Przez to używając tego typu przeterminowanych produktów narażasz się na nieprzyjemne skutki rozwoju wspomnianych bakterii.

Co zrobić, aby kosmetyki na dłużej zachowały swoje właściwości?

Mimo daty ważności – zazwyczaj kilku miesięcy – kosmetyki mogą okazać się niezdatne do użytku dużo wcześniej. Możesz mieć na to wpływ. Przede wszystkim musisz dbać o higienę danego produktu. Używaj kosmetyków zawsze za pomocą czystych dłoni. Postaraj się również nie dzielić nimi z innymi, ponieważ w ten sposób przenoszą się bakterie. Istotny jest również sposób przechowywania kosmetyków. 

Pilnuj, aby były one w oryginalnych opakowaniach i nie były narażone na działanie promieni słonecznych. Nie dopuszczaj do nich wilgoci – uważaj szczególnie na te kosmetyki, które stoją pod prysznicem. Dbając o takie szczegóły, będziesz mogła cieszyć się kosmetykami dłużej.

Segreguj opakowania

Wyrzucone produkty mogą zostać przetworzone i wykorzystane ponownie. Jednak aby było to możliwe, konieczna jest segregacja odpadów. Zanim pozbędziesz się danego kosmetyku, nie zapomnij o wyczyszczenia środka opakowania. Możesz to zrobić za pomocą wody lub ręcznika papierowego.

Co wrzucić do żółtego pojemnika?

W żółtym pojemniku powinny znaleźć się metale i tworzywa sztuczne. Wyrzucaj tam plastikowe opakowania po produktach takich jak szampony czy żele pod prysznic. To dobre miejsce również na nakrętki, tubki oraz zakrętki na pasty do zębów. Możesz tam też umieścić folie ochronne kosmetyków.

Co wrzucić do niebieskiego pojemnika?

Niebieski pojemnik to miejsce na papierowe odpady. Możesz wyrzucić tam kartonowe  opakowania, w które czasem są zapakowane kremy i kosmetyki kolorowe. W nim umieścisz też papierowe ulotki i tekturki.

Co wrzucić do zielonego pojemnika?

W zielonym pojemniku mogą znaleźć się szklane produkty. Możesz tam wrzucić flakoniki czy buteleczki ze szkła. Pamiętaj, aby przepłukać je wcześniej wodą.

Zdj. główne: Sonia Roselli/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*