Karton zamiast plastiku, wielorazowe produkty, kostki zamiast płynu, biodegradowalne materiały – eko rozwiązania w świecie beauty nie są wcale takie trudne i nieosiągalne. Wystarczy chcieć!
Świadomość dotycząca dbania o środowisko naturalne i naszą planetę z roku na rok rośnie – i to jest bardzo dobra tendencja. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że nawet małe kroczki, niewielkie zmiany potrafią mieć dużą siłę.
Przemysł kosmetyczny nie był eko, szczególnie patrząc na ogromne ilości zużywanej wody i plastiku. Na szczęście coraz więcej marek decyduje się na rozwiązania przyjazne środowisku oraz etyczne. My również powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, iż nawet te kilkanaście minut poświęcanych swojej pielęgnacji ma znaczenie. Podpowiadamy, w jaki sposób zrównoważyć naszą codzienną rutynę.
Stojąc przed zakupem jakiegokolwiek kosmetyku lub przeglądając swoją dotychczasową toaletkę, warto zwracać uwagę, by żaden produkt nie był testowany na zwierzętach. Często taką informację znajdziemy na opakowaniu. Zwierzęta w żadnym razie nie powinny być wykorzystywane w celach naukowych czy edukacyjnych. Tego typu działania powodują u nich ból, cierpienie, szkodliwy stres, a nawet trwałe uszkodzenie organizmu.
Kosmetyki, bez względu na swoją konsystencję czy działanie, zawsze muszą mieć opakowanie. Sęk w tym, by nie było ono plastikowe. Firmy zamieniają go na kartonowe pudełeczka, szklane słoiczki i buteleczki lub inne materiały z recyklingu.
Demakijaż jest niesamowicie ważnym krokiem w pielęgnacji naszej skóry. Tradycyjne waciki, w skali miesiąca czy roku, zużywamy wręcz hurtowo, przyczyniając się do generowania dużej ilości śmieci. Warto zatem sięgnąć po wielorazowe płatki kosmetyczne, wykonane z bawełny, mikrofibry lub włókien bambusowych. Są łatwo dostępne i można je bez problemu prać w pralce.
Szampony i mydła to kolejne kosmetyki do pielęgnacji naszej skóry i włosów, które używamy w sporej ilości. Rozwiązaniem przyjaznym środowisku jest zamiana standardowych płynnych produktów na te w kostce. Dzięki temu ograniczamy ilość wyrzucanych plastikowych butelek. Ponadto kostki nie tylko zajmują mniej miejsca na półce, ale są również bardzo wydajne.
Codzienna higiena i pielęgnacja jamy ustnej to podstawa naszego zdrowia. Szczoteczkę do zębów należy wymieniać często. Warto zaopatrzyć się w tę wykonaną z biodegradowalnego materiału, jakim jest chociażby bambus. Czyści ona nasze zęby i dziąsła podobnie jak jej plastikowe odpowiedniki.
Na koniec jeszcze zostawiliśmy produkt, który jest dość często spotykany podczas demakijażu czy porannej pielęgnacji. Mowa o nawilżanych chusteczkach do twarzy (na bazie polimerów syntetycznych) – wygodnych, poręcznych i szybkich w użyciu, ale… nieprzyjaznych środowisku naturalnemu. Zużyte chusteczki nie zawsze lądują w koszu, lecz na przykład są spłukiwane w toalecie, w efekcie trafiają do oceanów. Stanowią zagrożenie dla organizmów morskich i mogą trafić do ich układu pokarmowego. Bez względu na to, gdzie ostatecznie się znajdą, są bardzo odporne na degradację.
Przeczytaj też: NUTRIKOSMETYKI – CO WARTO O NICH WIEDZIEĆ?
Zdjęcie główne: Koolshooters/ pexels.com