Co zrobić, gdy włosy zaczynają nadmiernie wypadać?

Uroda
Co zrobić, gdy włosy zaczynają nadmiernie wypadać?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Wypadanie włosów to problem, który dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Przerzedzona fryzura jest dla wielu osób powodem do kompleksów, obniża pewność siebie i wpływa negatywnie na samoocenę. Nadmierna utrata włosów może mieć różne podłoże i, w zależności od powagi schorzenia, leczy się je innymi metodami. Zobacz, co zrobić, gdy zauważysz u siebie nadmierne wypadanie włosów.   

Zrób kompleksowe badania    

Pierwszym odruchem, kiedy widzisz, że Twoje włosy stają się coraz rzadsze, powinno być wykluczenie podłoża zdrowotnego tego problemu. Organizm, kiedy intensywnie walczy z chorobą, pozbywa się tego, co jest mu najmniej potrzebne, aby nie marnować energii i spożytkować ją na coś ważniejszego. Wypadające włosy, rozdwajające się paznokcie czy szara, przemęczona cera mogą być właśnie objawem poważnej choroby lub zaburzeń gospodarki hormonalnej.

Najczęściej utratę włosów powodują problemy z wątrobą oraz tarczycą, dlatego na te narządy trzeba zwrócić szczególną uwagę. Wybierz się do lekarza rodzinnego po skierowanie na kompleksowe badania krwi, aby móc wykluczyć ten powód osłabienia włosów. Drugim przystankiem powinien być gabinet dermatologa lub najlepiej trychologa, który sprawdzi, czy coś złego nie dzieje się ze skórą głowy. Wypadanie włosów może być efektem złej pielęgnacji, nieprawidłowego oczyszczania skalpu lub stosowania zbyt mocnych produktów. 

Nieinwazyjne sposoby walki z wypadaniem włosów    

Zwalczanie problemu wypadających włosów warto zacząć od metod nieinwazyjnych, które mogą okazać się wystarczające. Najważniejszym aspektem w tej walce jest masaż skóry głowy, który pobudza krążenie, przez co mieszki włosowe uaktywniają się do produkowania większej ilości cebulek, z których wyrastają włosy.

Codzienny masaż skalpu nie musi być długi, wystarczą dwie – trzy minuty, ale kluczem do sukcesu jest tutaj regularność. Aby podbić efekt masażu i jeszcze bardziej pobudzić skórę głowy i mieszki, możesz stosować wcierki ziołowe. Najbardziej podstawową jest napar z nasion kozieradki, który możesz przygotować samodzielnie w proporcji: jedna łyżka ziaren na jedną szklankę wody. Na rynku dostępne są także gotowe kosmetyki, które mają nieco bardziej intensywne działanie. Najbardziej skuteczne są wcierki na bazie alkoholu, z dodatkiem kapsaicyny lub mentolu, jednak mogą one podrażniać bardziej wrażliwą skórę.   

Ważna jest także zmiana pielęgnacji. Codzienne mycie powinno się wykonywać delikatnym szamponem na bazie łagodnych środków myjących, a mocny szampon z detergentami takimi jak SLS lub SLES, należy stosować tylko co trzecie, czwarte mycie. Całkowicie wyklucz z pielęgnacji skalpu wszelkie silikony – to one są częstą przyczyną wypadania włosów, choć można znaleźć je w wielu popularnych szamponach. Raz w tygodniu wykonuj także peeling skóry głowy na przykład zmielonymi liśćmi shikakai, cassią, czarną albo różową glinką lub gotowym kosmetykiem, na przykład na bazie kwasów czy enzymów. Dokładne oczyszczenie skóry głowy pomoże odblokować mieszki włosowe, które na nowo zaczną wytwarzać włosy.  

Inwazyjne metody na porost włosów   

Jeśli domowe sposoby, odpowiednia pielęgnacja oraz dobrze dobrane kosmetyki nie dadzą pożądanego efektu, warto rozważyć zastosowanie inwazyjnych metod walki z wypadaniem włosów. Jednym z najbardziej popularnych zabiegów w przypadku wypadania włosów jest mezoterapia igłowa, która przynosi bardzo dobre rezultaty w stosunkowo krótkim czasie. Więcej szczegółów na temat tego zabiegu oraz innych metod na pobudzenie porostu włosów przeczytasz na stronie https://centrumkierach.pl/zabiegi-mezoterapia/.

Zdj. główne: Pius Martin/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*