Terapia – kiedy może być potrzebna?

Terapia – kiedy może być potrzebna?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Czasami w życiu przychodzi moment, w którym nie radzimy sobie z naszymi trudnymi emocjami i potrzebujemy specjalistycznego wsparcia. W tym celu warto skorzystać z usług terapeuty. Dowiedz się, jakie są oznaki, że potrzebna jest terapia.

Czym jest psychoterapia?

Zacznijmy od tego, czym tak dokładnie jest psychoterapia oraz jak wygląda proces terapeutyczny. Jest to sprawa bardzo indywidualna, dlatego też w przypadku każdego pacjenta będzie to wyglądało nieco inaczej. Możemy jednak dość ogólnie stwierdzić, że terapia to proces, którego celem jest powrót do równowagi psychicznej. Jest to również dokonanie konkretnych zmian w przeżywaniu, myśleniu i zachowaniu, przepracowanie obecnych problemów oraz traum z przeszłości, rozwój kompetencji emocjonalnych, a także poprawa relacji z innymi, samooceny lub motywacji. 

Jeśli jesteś absolwentem psychologii i czujesz, że psychoterapia jest ścieżką, którą chcesz podążać, to z pewnością zainteresuje Cię terapeuta zajęciowy kurs.

Kiedy udać się do terapeuty?

Jakie są więc oznaki, że terapia może być Ci potrzebna? Po pomoc należy udać się przede wszystkim, kiedy miewasz zaburzenia nastroju, a także borykasz się z problemami emocjonalnymi i skrajnymi wahaniami nastroju, masz spore problemy w relacjach oraz odczuwasz trudność w nawiązywaniu ich, odczuwasz lęk i miewasz napady paniki, masz długotrwałe i nieustające poczucie zmęczenia oraz problemy ze snem i koncentracją, a także, kiedy doświadczyłeś ciężkich przeżyć.

Jak pomóc osobie z depresją?

W przypadku chorób psychicznych takich jak depresja cierpi nie tylko pacjent, ale także jego najbliższe otoczenie. Często więc zadajemy sobie pytanie, jak wesprzeć osobę z depresją? Przede wszystkim upewnij ją, że jesteś obok oraz że może liczyć na Twoje wsparcie.

Nie obwiniaj także osoby chorej oraz nie sprawiaj, że poczuje się oceniana. Bardzo ważne jest też okazanie szczerego zainteresowania. Wysłuchaj tego, co mówi bliska Ci osoba oraz nie przerywaj jej. Pamiętaj także, aby nigdy nie porównywać przypadku bliskiej osoby cierpiącej na depresję z innymi, a także nie bagatelizuj jej problemów, nawet jeśli wydadzą Ci się błahe.

Zdj. główne: Kelly Sikkema/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*