Jak zadbać o wzrok?

Slow life
Jak zadbać o wzrok?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Oczy są narządem, o który należy dbać ze szczególną troską. Wszystko dlatego, że wciąż bardzo ciężko jest je zastąpić, a operacje nierzadko powiązane są ze sporym ryzykiem. W dodatku, wciąż szerzy się tak zwana „epidemia krótkowzroczności”, która przyczynia się do coraz większego odsetka dzieci i dorosłych noszących okulary lub szkła kontaktowe. Jak zapobiegać pogarszaniu się wzroku i na czym polega profilaktyka oczu?

Regularna kontrola wzroku

Podstawowym sposobem dbania o wzrok, są regularne badania. Przeprowadzić je może lekarz okulista lub optyk. Nawet, jeżeli nie masz żadnych problemów z oczami, dobrze jest zapisać się na wizytę kontrolną raz na dwa lata – a jeżeli jesteś osobą zmagającą się już z zaburzeniami wzroku, badania powinny odbywać się każdego roku. Dlaczego to takie ważne? Specjalistyczne badanie przeprowadzone u okulisty pozwoli wykryć wszelkie nieprawidłowości i rozwijające się choroby na wczesnym etapie. Dzięki temu leczenie będzie prostsze i bezpieczniejsze. Więcej informacji na ten temat możesz znaleźć na stronie: https://blochoptyk.pl/. Jeżeli masz już wadę wzroku, wizyta u okulisty może zostać zastąpiona wizytą u optyka. Taka osoba z pewnością dobierze Ci okulary lub soczewki roczne i specjalistycznie doradzi w kwestii dbania o wzrok. 

Dbaj o dietę

Podobnie jak inne funkcje naszego organizmu, sprawność widzenia również jest zależna od trybu życia. Jeżeli zdrowo się odżywiasz, dbasz o regularną aktywność fizyczną, nawodnienie i higienę snu, Twój wzrok również może lepiej działać, będziesz także obciążony znacznie mniejszym ryzykiem innych chorób oczu czy w ogóle chorób ogólnoustrojowych. Dbanie o dietę w kontekście troski o oczy nie jest na szczęście trudne – wystarczy dbać o pokarmy bogate w witaminy A, E i C, kwasy omega-3 oraz luteinę. Co zawiera te składniki? Witaminę A znajdziesz w maśle, jajach, wątróbce, nabiale, batatach, jarmużu, szpinaku, dyni i rzeżusze. Witamina E występuje w dużej ilości w olejach tłoczonych na zimno, orzechach, pestkach dyni, pełnych ziarnach zbóż i warzywach liściastych, na przykład kapuście czy szpinaku. Witamina C w największej ilości znajduje się w aceroli, owocach dzikiej róży, czarnych porzeczkach, truskawkach i cytrusach. Z kolei kwasy omega-3 znajdziesz przede wszystkim w tłustych rybach, ale również olejach roślinnych – lnianym, sojowym czy rzepakowym. Luteina to mniej popularny składnik, ale znalezienie go w żywności nie jest wcale problemem – występuje w dużej ilości w jarmużu, szpinaku, sałacie, brokułach, cukinii i dyni.

Fot.: Ksenia Chernaya/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*