Gdzie potrzebne jest ubranie ochronne?

Gdzie potrzebne jest ubranie ochronne?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Odzież ochronna to jedna z ważniejszych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Jednak kiedy dokładnie BHP wymaga od pracowników i pracodawcy noszenia ubrań ochronnych oraz czym dokładnie są takie ubrania? Dowiedz się, w jakich miejscach wymagana jest odzież ochronna. 

Czym jest odzież ochronna?

Zacznijmy od tego, czym dokładnie jest odzież ochronna. Jest to specjalny typ ubrania, który ma na celu ochronę pracownika przed szkodliwymi czynnikami wynikającymi z miejsca oraz rodzaju wykonywanej pracy. Dzięki takiej ochronie pracownik jest w pełni zabezpieczony przed zabezpieczeniami  termicznymi, mechanicznymi, atmosferycznymi lub biologicznymi. Warto także zwrócić uwagę, że do odzieży ochronnej zaliczamy nie tylko części garderoby takie jak spodnie, kombinezony czy kurtki, ale także akcesoria takie jak na przykład buty, rękawice, kaski, gogle, maski, czy wiele innych. 

Należy także pamiętać, że ubrania ochronne to nie to samo co ubrania robocze. Zadaniem odzieży ochronnej jest ochrona zdrowia i życia pracowników wystawionych na różne szkodliwe czynniki. Musi więc ona spełniać konkretne kryteria i wymagania zapisane w zasadach BHP. Odzież robocza zaś ma na celu jedynie ochronę prywatnych ubrań pracowników przez zabrudzeniem lub zniszczeniem. Pamiętaj też, że szczególnym rodzajem odzieży ochronnej, która musi spełniać szereg wymagań, są ubrania medyczne Warszawa jest miejscem, w którym znajdziesz idealną odzież medyczną dla całego personelu placówki medycznej.

Gdzie potrzebna jest odzież ochronna?

W jakich miejscach potrzebna jest więc odzież ochrona? Przede wszystkim wszędzie tam, gdzie zdrowie, a nawet życie pracownika jest narażone ze względów na rodzaj wykonywanej pracy. Są to więc różnego rodzaju hale produkcyjne, kopalnie, laboratoria, szpitale i inne placówki medyczne, a także chłodnie lub miejsca, w których panują bardzo wysokie temperatury.

Często powielanym mitem, jest informacja, że specjalistyczny strój wymagany jest w pracy tatuatora. Mimo że korzysta on ze sprzętów takich jak klasyczny igły lub igły do handpoke, to oprócz zasad zachowania sterylności oraz korzystania z jednorazowych rękawiczek, tatuator wcale nie musi korzystać z odzieży ochronnej. 

Zdjęcie główne: pexels.com/Gustavo Fring

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*